Czy i jak można wyleczy chrapanie ?

Chrapanie może być uciążliwe. Myślę, że każdy mógł tego doświadczyć przynajmniej raz w życiu czy to jako dziecko, nastolatek czy też już jako dorosły. Chrapanie to przypadłość, która dotyka nie tylko mężczyzn, ale również kobiety, a nawet dzieci i bez dwóch zdań jest bardzo „męcząca” dla tych, którzy chrapiącego muszą wysłuchiwać ;) Niemniej jednak sam chrapiący jest mocno obciążony swą przypadłością, głównie z tego względu, że jego sen jest zaburzony, poziom dotlenienia organizmu jest mniejszy i sam ‘chrapacz’ jest często przewlekle zmęczony. Bardzo często też taka osoba może doświadczać bezdechu sennego, co jest niezwykle „popularne” wśród osób chrapiących, bo występuje on w połowie przypadków.

Odpowiadając na pytanie zadane w temacie, oczywiście chrapanie można wyleczyć!

Pierwotnie należy poszukać przyczyn tej dolegliwości robiąc wywiad na kilku płaszczyznach. Nieprawidłowości laryngologiczne, czyli zła budowa gardła i zniekształcony tor dróg oddechowych mogą powodować drganie podniebienia i języczka i to ona są bardzo często powodem, że ‘chrapacz’ chrapie. Nieprawidłowa budowa nosa czy też występujące w jego obrębie polipy również często powodują tę dolegliwość. Jednak wywiad nie kończy się na tym, brane są pod uwagę kolejne czynniki, m.in. tj. sięganie po używki typu papierosy i alkohol, które również mogą przyczynić się do pojawienia się zaburzeń snu w postaci chrapania. U najmłodszych pacjentów główną przyczyną okazuje się zazwyczaj przerośnięty migdałek.

Pojawia się zatem pytanie: czy można jakoś zadziałać by skutecznie pozbyć się uciążliwego dla domowników chrapania ?

Współczesna medycyna oferuje wiele metod skutecznego leczenie chrapania.
Jedną z nich jest kolumnowanie, czyli leczenie chrapania za pomocą techniki PILLAR. To małoinwazyjny zabieg, który polega na umieszczeniu w podniebieniu miękkim trzech implantów, których rozmiary są niewielkie. Z biegiem czasu implanty te pokryte zostają naturalną tkanką i stanowią wtedy doskonałe podparcie dla podniebienia miękkiego, które nie jest już podatne na wibracje. Zabieg jest prosty, wykonywany w znieczuleniu miejscowym, pacjent może w tym samym dniu opuścić klinikę.

Kolejną metodą może być zastosowanie specjalnego aparatu ortodontycznego, zakładanego tylko na noc. Tę metodę stosuje się po konsultacji z lekarzem, który jednoznacznie stwierdza obecność chrapania. Aparat jest dostosowany do budowy szczęki a jego zadaniem jest wysunięcie języka  i żuchwy do przodu, dzięki czemu drogi oddechowe poszerzają się i tor oddechu jest swobodny.

Najskuteczniejszą z metod, która likwiduje chrapanie to według specjalistów z tej dziedziny zabiegi laserowe. Polegają one na naświetlaniu odpowiednich powierzchni gardła światłem lasera, który podgrzewa miękką tkankę  co wzmaga produkcję kolagenu a ten finalnie powiększa zdolności sztywnienia tkanki a co za tym idzie zmniejszyć a w zasadzie zminimalizować przyczynę chrapania. Podczas jednego seansu pacjent przyjmuje około 6 tysięcy impulsów. Oddziaływanie termiczne lasera wywołuje skurczenie się naświetlanego obszaru oraz stymulację produkcji włókien kolagenowych.
Takie efekty można uzyskać już po pierwszym zabiegu, bardzo często to wystarcza. Jednak każdy jest traktowany indywidualnie i czasem jest wskazanie by zabieg został powtórzony do trzech razy w odstępach 6 tygodniowych aby efekt kocowy był trwały.

Według specjalistów taki zabieg jest bezbolesny, jednak nie wykluczają oni podania znieczulenia miejscowego gdy pacjent ma niski próg bólu. Najważniejsze jest jednak to, że takie działanie skutecznie potrafi wyeliminować przyczynę chrapania, a co za tym idzie powala uzyskać lepsze samopoczucie dotkniętego owym problemem oraz znacząco poprawia komfort snu pozostałych domowników.

Dużo więcej informacji o konkretnych klinikach i lekarzach w naszym kraju, którzy wyleczą Cię z tej przypadłości możesz poczytać tu: https://www.tourmedica.pl/kliniki/leczenia-chrapania-i-bezdechu-sennego/ 


10 komentarzy:

 1. Mój teść chrapie jak borsuk, i nawet nie wiem jak teściowa z nim wytrzymuje w jednym łóżku. Ja nie mogłabym zasnąć...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) To co piszesz jest śmieszne, ale faktycznie mocno uciążliwe.

   Usuń
 2. mój chłopak chrapie gdy jest zmęczony, mam nadzieję, że nie pogłębi się to z wiekiem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmęczenie potrafi skutecznie uwidocznić problem chrapania. Oby sie jednak nie stało to codziennością ;)

   Usuń
 3. Chrapanie jest niesamowicie uciążliwe i uniemożliwia drugiej osobie spokojny sen. Czasem skutecznie wybudza ze snu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą. Ja nie umiem zasnąć gdy ktoś głośno chrapie... ale i już niejednokrotnie doświadczyłam, ze chrapanie mnie budziło,a delikwent bywał za ścianą, a może i nawet dwoma ;)

   Usuń
 4. U mnie w domu wszyscy chrapią :x wspolna obserwacja ? zapraszam http://pinklips666.blogspot.co.at/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serio ? Ja bym nie zniosła chyba tego ;)

   Usuń
 5. Na szczęście nie mamy tego problemu ;)

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że tu zaglądasz. Zostaw ślad po sobie w formie komentarza, wtedy trafię również do Ciebie.