“NIE” z miłości. Mądrzy rodzice - silne dzieci. Jasper Juul


Temat dość nietypowy, bo nie kosmetyczny a książkowy :) Więc zacznę też nietypowo ... o książce ogólnikowo, która zawiera stron "sto kilka", a na nich mądrość jest zapisana, która każdemu jest dobrze znana, choć w praktyce większości zapomniana ;) Uważam, że ta propozycja powinna trafić do każdego rodzica i nie jest ważne czy ma niemowlaka, czy już starszaka bądź dorosłego dzieciaka, gdyż treść jej dotyczy każdego: małego i dużego, młodszego i starszego ! Tym oto wstępem zapraszam Was do dalszego czytania ... :D


Na czym polega sztuka odmawiania dzieciom ?
Jakich słów używać, kiedy chcemy czegoś zabronić ?
Jak radzić sobie z dziecięcą frustracją ?
Czy rodzicielskie NIE może podlegać negocjacjom ?
Czy dziecko też ma prawo mówić NIE swoim rodzicom ?
Szczere i stanowcze NIE jest często lepsze dla dziecka niż wymuszone TAK. Wiele konfliktów i trudności w rodzinie powstaje wtedy, gdy rodzice nie są w stanie odmówić dziecku, chociaż chcieli by to zrobić. Dlaczego mówienie NIE przychodzi nam z takim trudem ?
Jasper Juul wyjaśnia, na czym polega trudna sztuka mówienia NIE, i pokazuje, że konfrontacja z odmową i sprzeciwem to jeden z warunków wychowania silnych i świadomych swojej wartości dzieci.


Książka to 3 rozdziały, które uczą mówienia NIE w taki sposób by nie było ono odebrane jako odrzucenie a pozwoliło jednocześnie wspomagać dziecko w poradzeniu sobie z naszą odmową ;) Dzięki tej publikacji mamy szansę by lepiej zrozumieć siebie i swe potrzeby oraz oczekiwania, a także możemy nauczyć się dostrzegać konkretne potrzeby dziecka i zacząć je rozróżniać od jego zachcianek ;) 


Poniżej kilka cytatów z książki ... przeczytajcie "na zachętę" - być może sami sięgnięcie po tę książkę ! :) Uważam, że warto się z nią zapoznać. Mój egzemplarz pojechał już do innej mamuśki :)

"Rodzice powinni mówić NIE z czystym sumieniem zawsze wtedy, gdy czują, że chcą to powiedzieć. Tylko w ten sposób pomogą dzieciom zbudować wystarczająco silną integralność, aby kiedyś same potrafiły - w swoim życiu - powiedzieć NIE wtedy, gdy trzeba będzie to zrobić."

"Należy zaspokajać potrzeby dziecka, ale nie wolno wyrzekać się własnych. Kto bowiem neguje własne potrzeby wkrótce poczuje, że życie go przerasta - a winę za to zrzuci na dziecko."

"Miłość to nie to samo co obsługa. Dziecko, które jest obsługiwane, staje się "zimne" - nie przejawia uczuć, za to żąda coraz więcej usługiwania. A rodziców dopada frustracja, ponieważ duszą się w roli służących."
  
"...rodzice nie potrafią często przyjąć dziecięcego NIE jako ważnego daru. Dziecięca negacja jest całkowicie szczera i zarazem pozbawiona złej woli czy ukrytych pretensji, które tak często zatruwają słowa dorosłych. Tymczasem rodzice odbierają je zbyt osobiście, nie wiedząc, że nie jest ono skierowane przeciwko nim. Dzieci wyznaczają w ten sposób granice swojego terytorium i pokazują dorosłym, kim tak naprawdę jest ta mała istota, która ich bezgranicznie kocha.."

"...dziecka nie da się rozpieścić dawaniem mu za dużo tego, czego naprawdę potrzebuje. Rozpieszczone dzieci to te, które nie potrafią zaakceptować słowa NIE.." 

Tutaj przeczytacie "większy fragment" książki ;) Klik !
Książka kosztuje 29,90 zł i możecie zakupić ją  tutaj :) /i inne ciekawe pozycje również tam zakupicie/:)
Książkę otrzymałam od 


za co jeszcze raz serdecznie dziękuję.

7 komentarzy:

 1. Ciekawa recenzja... a książki nie znam :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Każdy rodzic zanim zacznie wychowywać powinien przeczytać...:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa pozycja mnie jednak jeszcze nie dotyczy:)

  pozdrawiam i zapraszam

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa książeczka i mądra !

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaciekawiłaś mnie tą książką , fajna recenzja ;).

  OdpowiedzUsuń
 6. chętnie sięgam po poradniki dla młodych rodziców

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znam książki, ale cytaty z niej zaczerpnięte brzmią bardzo mądrze :)

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że tu zaglądasz. Zostaw ślad po sobie w formie komentarza, wtedy trafię również do Ciebie.